Олексій Перевезенцев. Фото

Український керлінг з броварською "пропискою"

Серією заходів під гаслом «Відкрий для себе керлінг» Всеукраїнська федерація керлінгу завершила сезон 2017-2018. У грудні Олексій Перевезенцев був переобраний президентом федерації. Говоримо з ним про минулий сезон, про те, що було зроблено за попередні чотири роки, а також про плани на найближчий час.

Інтерв'ю почалося з розмови про чемпіонат України - основний турнірі в календарі українських керлінгістів.

 

 

«У 2017 році ми отримали чотири комплекти обладнання для керлінгу»

- Перший чемпіонат України ми проводили в грудні 2015 року на ковзанці на Оболоні, взявши в оренду обладнання з Dream Town. У них був тільки один «живий» комплект, тому і змагання проводили за все на одній доріжці. Це виявилося незручно і дуже затратно, адже оплачувалася оренда всього льоду, а не його частини.

 У тому чемпіонаті брали участь п'ять чоловічих і чотири жіночі команди. Серед чоловіків були в основному ті, хто грав в Dream Town, а серед жінок - практично всі нові гравці. Але в зв'язку з таким дисбалансом між фінансуванням та матеріально-технічними труднощами, ми вимушено вирішили не проводити чемпіонати України до отримання обладнання в належній кількості.

- Після перерви в рік проведення чемпіонатів України відновили. У 2017-му вже грали зі своїм обладнанням?

- Так. Камені ми отримали в березні 2017 року, а решту устаткування приїхало в грудні. І ми відразу з митниці привезли його на чемпіонат.

- А час для того, щоб випробувати обладнання, не потрібно?

- Воно стандартне для всіх і поставляється Всесвітньою федерацією керлінгу. Що стосується каменів, то якщо ви хочете якісні, їх потрібно купувати в Шотландії. Там єдина така мануфактура, Kays Scotland. У них на острові Ейла-Крейг видобуваються гранітні брили, на каменоломні їх розрізають і виготовляють камені.

Камінь складається з двох частин. Для одного шару використовують, скажімо так, більш рухливий і динамічний граніт, більш стійкий до зіткнень. Для ковзної частини - вже інший вид. Змінна вставка добра тим, що вона досить щільна і камені практично не стираються. Ними можна користуватися десятки років. Плюс їх, звичайно, можна ще періодично і реставрувати.

Зараз у нас чотири комплекти, 64 камені. Цього достатньо для того, щоб одночасно були задіяні чотири доріжки. Так, можна купити камені іншого виробництва, вони, можливо, будуть дешевше, але і якість їх буде істотно нижче. За великим рахунком, якісного аналога шотландським каменям немає.

- Гроші на проведення чемпіонату виділялися з державного бюджету?

- У керлінгу дуже маленьке державне фінансування в порівнянні з більш традиційними для України зимовими видами спорту, і проведення чемпіонату України сигналізує про те, що вид спорту розвивається. Це в свою чергу є підставою для збільшення фінансування на наступний рік.

Наприклад, в перший рік нам було виділено 30 тисяч гривень, які навіть не покрили всіх витрат на оренду льоду. На наступний рік нам збільшили фінансування до 100 тисяч гривень, але оскільки ми не провели чемпіонат в 2016 році, воно знову зменшилася в 2017. І цих грошей вистачило якраз для того, щоб покрити витрати на оренду катка.

 

 

- Скільки команд брало участь у чемпіонаті України-2017?

- По чотири чоловічі і жіночі команди. Велика проблема - знайти на ковзанці час, адже він постійно зайнятий хокеїстами або фігуристами. У нас було по три години на день, і протягом п'яти днів ми провели чемпіонат. Слід зазначити, що при такому поєднанні різних видів спорту підготовка льоду теж займає певний час, а для керлінгу - з огляду на його специфіку – лід потрібно було готувати для кожного дня змагань.

«Наш вид спорту поки настільки незвичним є для українців, що багато хто питає, чи потрібні нам ковзани»

- Зараз ви граєте в Броварах, чи не так?

- Так, з березня на льодовій арені ТРЦ «Термінал». Нам запропонували нанести розмітку до кінця сезону 2018. Ми провели ряд подій під назвою «Відкрий для себе керлінг». Це були відкриті заходи, участь в яких могли взяти всі бажаючі, навіть ті, хто ніколи раніше не грав.

- Багато людей зацікавилося?

- Першого разу було близько сорока чоловік. Це було дуже непогано, оскільки чотири доріжки розраховані на 32 гравця. Приходили також наші знайомі, спонсори та дефлімпійці. Були ті, хто просто цікавився. Наш вид спорту поки настільки незвичний для нашої країни, що дехто навіть запитував, чи потрібні ковзани.

З березня по травень у нас було шість таких заходів. Ми подивилися, наскільки це працює, які основні складнощі, на що потрібно звернути увагу, щоб в майбутньому рухатися лише вперед. Але якби у нас не було спонсора, наша федерація самостійно це б не потягнула.

- Які дати початку і закінчення сезону в керлінгу?

- Офіційний сезон починається у вересні і триває до кінця квітня - початку травня, в залежності від календаря змагань. Що стосується клубного керлінгу, то є катки, які підтримують лід цілорічно. У Канаді цей вид спорту дуже розвинений, там більше 950 клубів. Тобто це окремі катки спеціально для керлінгу. У Швейцарії таких катків 45. У нас - жодного. А поєднання на одному льоду різних видів спорту дуже проблематично. У нас навіть лід технічно інший.

Наприклад, в Таллінні побудували льодовий палац «Тондіраба», який включає в себе основну арену, дві тренувальних і одну на три доріжки виключно для керлінгу. У них є лід завжди: і для змагань, і для тренувань, і для корпоративних заходів.

«Справжній розвиток в українському керлінгу розпочнеться з сезону 2018-2019»

- У грудні вас переобрали на пост президента. Які основні моменти ви могли б відзначити в своїй роботі за попереднє чотириріччя?

З одного боку, минуло вже чотири роки з того моменту, як ми прийняли федерацію. Може здатися, що це досить довго. Так, за цей час ми почали проводити чемпіонат України, з'явилися перші команди, ми отримали обладнання, знайшли першого спонсора, почали проводити заходи щодо популяризації керлінгу. З 2016 року представники нашої федерації регулярно відвідують щорічні конгреси Всесвітньої федерації керлінгу, що дозволяє нам спілкуватися з представниками як Всесвітньої, так і інших національних федерацій, переймати їх досвід, обговорювати питання розвитку.

Але насправді, все почне розвиватися більш масштабно лише з сезону 2018-2019. Ми сподіваємося на те, що знайдуться зацікавлені гравці, які зможуть створити професійну команду. Якщо буде хоча б три-чотири такі команди, ми могли б запропонувати чемпіонат по формату клубного.

Ідеальним варіантом для нас було б зайняття всіх чотирьох доріжок: щоб на одній доріжці грали діти, юніори, яким було б цікаво і які в подальшому бачили б себе в керлінгу. Одну доріжку можна було б виділити тим же дефлімпійцям, ще одну - для зовсім початківців і четверту - під клубний чемпіонат. Якщо приходить всього 16 чоловік, то навіть немає сенсу встановлювати на кожній доріжці колодки. Адже підготовка до гри полягає не тільки в тому, щоб винести камені на лід і видати по щітці зі слайдером. Потрібно ще вмонтувати колодки, почекати, поки вони, підмерзнуть, щоб при відштовхуванні вони не вилітали назад. Також потрібно кинути на доріжку Пеббли - це крапельки води, які перетворюються в крижані бульбашки, за якими, власне, камінь і ковзає.

- Ви говорите про те, що було б добре створити команду. А хто може прийти в керлінг? Це представники інших видів або шанс є навіть у звичайної дорослої людини?

- Керлінг ще називають «шахами на льоду». Це інтелектуальний вид спорту, але при цьому він дуже непростий і у фізичному плані. Для того, щоб зрозуміти ази, досить двох тренувань. Можна навчитися основним елементам і потім вже їх удосконалювати. За цей час людина встигає зрозуміти, чи цікаво їй цим займатися. Якщо хтось любить більш динамічні види спорту, їм може бути замало швидкості. Але тим, хто любить думати, будувати план гри, продумувати стратегію, керлінг, звичайно, сподобається. При цьому, не слід забувати про те, що фізичне навантаження в керлінгу є доволі значним.

Тобто спробувати себе в керлінгу може будь-хто, для цього не обов'язково бути спортсменом. Хоча якщо серед спортсменів є ті, хто завершує кар'єру в своєму нинішньому виді, але не хоче прощатися зі світом спорту і бажає продовжити своє спортивне довголіття, то ми будемо дуже раді їх прийняти.

- Фізична підготовка і розтяжка важливі для початку занять?

- Думаю, ми швидко приведемо у відповідну форму всіх бажаючих. А що стосується розтяжки, то якщо подивитися, як виїжджають професіонали і новачки, різниця дуже відчутна. Професіонал виїжджає, і положення його тіла знаходиться практично нарівні з льодом, адже він дивиться на ручку каменю, як він йде по льоду. У них відмінна розтяжка, яка і дозволяє їм приймати таке положення. Але для початку занять будь-яких особливих фізичних даних або розтяжки балерини не потрібно. До того ж, керлінг - це не контактний вид спорту, травм на льоду практично не буває, якщо ви дотримуєтесь правил безпеки.

- У чому полягає тренування керлінгістів? Це тільки лід або ще зал, ОФП?

- Звичайно, є і ЗФП. Це комплекс вправ, який дозволяє гравцям відчувати себе більш впевненими і технічно підготовленими на льоду. Як і в будь-якому виді спорту, перед виходом на лід потрібно робити спеціальну розминку, а після тренування, відповідно, заминку.

- Чи не намагалися ви працювати зі школами? Ходити в них і залучати дітей?

- Думаю, з наступного сезону ми почнемо практикувати взагалі всі можливі способи залучення як дорослих людей, так і дітей. У нас, до речі, є такий продукт, як FloorCurl. Його виготовляють канадці. В такому наборі є два мата і вісім каменів на підшипниках. Це хороший варіант для того, щоб спробувати принцип керлінгу і, якщо зацікавить, тоді вже прийти на тренування на лід. Устаткування досить компактне, воно поміщається в одну валізу і тубус, його може перенести навіть одна людина.

Минулого року ми зробили такі показові змагання для діток в «Артеку», в Пуща-Водиці. Ми приїжджали з тренером: першого дня юнаки та дівчата пробували все це, а на другий вже грали, отримували медалі та призи. Їм дуже сподобалося, і вони звернулися до нас з проханням залишити у них для популяризації виду хоча б один такий комплект.

Також FloorCurl був представлений в фан-зоні Олімпійських і Паралімпійських ігор на каналі UA: Перший. Там він користувався великою популярністю.

- Такий комплект дорогий?

- У вільному доступі він досить дорогий. На сайті виробника вказана ціна 550 доларів, плюс гроші за транспортування. Але у Всесвітній федерації керлінгу є щорічний грант для федерацій, які є її членами. За його рахунок ми і отримуємо FloorCurl для використання в цілях розвитку нашого виду спорту в Україні.

- Устаткування ви теж замовляли за рахунок цього гранту?

- Так, це офіційна Програма сприяння в розвитку. В її рамках ми можемо отримувати цільову допомогу. Але за доставку обладнання ми вже платили самі.

«Для будівництва ковзанки для керлінгу потрібно приблизно півтора мільйони»

- Які ще гранти є у всесвітній федерації?

У Всесвітньої федерації є ряд програм, спрямованих на залучення національних федерацій в будівництво окремих катків для керлінгу. Вони стосуються матеріально-технічного забезпечення катка: є програми з надання позик на обладнання, енергозбереження, морозильну установку.

Всесвітня федерація зацікавлена ​​в тому, щоб керлінг знаходився на своєму льоду, адже до нього є цілий ряд вимог і технічних характеристик. Вони стосуються навіть води. Те, що є у нас зараз, це більше для підтримки виду спорту в Україні. Як показує практика, на справжньому льоду для керлінгу гравець докладає набагато менше зусиль при здійсненні кидка, ніж на звичайному льоду.

Свій каток важливий і для підготовки до змагань. Є технічні моменти, як ті ж виїзди, які можна потренувати і на звичайному льоду, але, коли ти їдеш на міжнародні змагання, з'являється багато речей, які потрібно напрацьовувати на цьому керлінговому льоду. До того ж це допоможе спортсменам розуміти, на якому льоду вони змагатимуться.

- Яка вартість будівництва катка для керлінгу?

- Для будівництва катка потрібно десь півтора мільйона євро.

 Якщо ми хочемо в майбутньому побудувати каток, наше основне завдання зараз зрозуміти, чи зможемо ми його утримувати. І це повинно буде бути таким місцем, в яке хотітиметься повертатися. Інакше всі зусилля і вклад виявляться марними. Потрібно розуміти, як це працює, потрібно їздити, дивитися і запрошувати до себе фахівців. Споруда катка - це захід величезної відповідальності. Жоден спонсор не утримуватиме за свої гроші збиткове підприємство. Потрібен чіткий бізнес-план. Всесвітня федерація цього року розробляє проект керлінгового катка, який буде враховувати всі необхідні вимоги для того, щоб все функціонувало технічно правильно, оптимально і економно. Це проект ковзанки під ключ, який вони пропонуватимуть федераціям, які захочуть будуватися, тим самим заощаджуючи наші гроші на проектування.

«Перша українська команда, яка виступить на ЧС, працює з досвідченим американським тренером»

 - У чемпіонатах України брали участь поки лише чоловічі і жіночі команди. А чи є у нас змішані пари?

- У нас така команда нещодавно з'явилася. У США живе український гравець Євген Стадник. Він займається вже два роки і працює з тренером Діном Ротом. В цьому році ще одна українка - Олена Паздерська - приєдналася до команди. Вони готуються за програмою High Performance Program якраз до чемпіонату світу-2019 серед змішаних пар. Так що в квітні Україна буде вперше представлена ​​на міжнародних змаганнях, ще й вищого рівня. Чемпіонат буде проходити в норвезькому місті Ставангер. Раніше ми ніколи не брали участь навіть в лізі С чемпіонатів Європи.

 

 

- А на чемпіонатах світу немає ліг?

- Ні, змагання змішаних пар - досить молода дисципліна, хоча вона вже дебютувала на Олімпійських іграх. Але все ж для її популяризації було прийнято рішення зробити чемпіонат світу з відкритою реєстрацією.

Так що Євген і Олена будуть нашими дебютантами. Плюс з ними працюють досвідчені тренери, у нас таких поки немає. Вони з задоволенням допомагають, оскільки для них підготувати команду на чемпіонат світу це престижно, це їхня репутація і плюс в резюме

- Стадник та Паздерська живуть в одному місті?

- Так, вони мешкають в Нью-Джерсі. Недалеко є клуб на дві доріжки, побудований в 1961 році емігрантами з Канади. Олена та Євген вже навіть взяли участь в невеликих змаганнях (bonspiel) в сусідньому клубі.

У цій команді Женя більш досвідчений. Олена зараз напрацьовує техніку, а з вересня, коли заллють лід, вони будуть посилено тренуватися для того, щоб взяти участь в чемпіонаті світу, будуть напрацьовувати гру в команді. У змаганнях змішаних пар один гравець кидає перший і останній камінь, а інший між цими кидками виконує ще три. Важливо визначити черговість, тактику, кому зручніше бути першим, а кому другим номером.

До слова, форму для української команди розробить одна з двох провідних компаній по екіпіровці в керлінгу Goldline. Вони займаються виробництвом саме взуття і одягу, але не обладнання. Ця фірма, зокрема, розробляє і шиє форму для канадців - одних з лідерів світового керлінгу.

«Ми зацікавлені у пошуку та навчанні тренерів»

- Ми говорили про те, хто може стати керлінгістами. А хто став першими тренерами в Україні, звідки вони з'явилися?

- Це були люди, які самі зацікавилися, читали літературу. У минулому році ми відправляли на курси Всесвітньої федерації керлінгу нашого «айсмейкера» - це людина, яка готує лід перед тренуваннями і змаганнями. Саме він відповідає за установку колодок, нанесення Пебблів.

Ми зверталися в НУФВСУ, спілкувалися з кафедрою спортивних ігор, пропонували їх спортсменам спробувати себе в керлінгу. Деякі з тих, хто спробував, поверталися знову. Через те, що керлінг дуже молодий вид спорту для України, ми поки змушені шукати фахівців з інших видів. І ми дуже зацікавлені в тому, щоб якийсь молодий чоловік, а то і кілька, з певною спортивною підготовкою прийшли до нас. Ми можемо допомогти їм навчитися, відправляти їх на курси Всесвітньої федерації керлінгу. У них є цілий набір курсів: і для тренерів, і для суддів, і для айсмейкеров.

- Як часто федерації обмінюються досвідом?

- У Всесвітньої федерації керлінгу є поняття Curling Family. У нашому виді спорту все намагаються і прагнуть один одному допомогти.

 

 

 Дуже великий обмін досвідом відбувається під час конгресів Всесвітньої федерації керлінгу. Стати її асоційованим членом може будь-яка національна федерація, але для того, щоб залишатися їм, треба виконувати ряд вимог. І участь у Конгресах - одна з умов. У 2014 році ми з Наталією Менжегою (відповідальним секретарем Федерації) їздили на Олімпійські ігри в Сочі, де познайомилися з президентом Всесвітньої федерації. І з тих пір ми почали тісну співпрацю на міжнародному рівні і відновлення репутації України в керлінгу. У 2016 році розпочали переговори про надання нам обладнання, яке отримали через рік, в грудні.

Повертаючись до питання про обмін досвідом, в кінці червня Наталія Менжега і віце-президент Федерації Ірина Кочик поїдуть до Вільнюса на симпозіум Buisness of Curling, який, ми сподіваємося, допоможе нам зрозуміти, як будувати роботу на наступний сезон.

Ольга Ніколаєнко для http://xsport.ua

 

 

Читайте найцікавіші новини спорту в Facebook

Підписуйтесь на наш канал на Youtube

Автор:
Прес-служба управління фізичної культури і спорту Київської обласної державної адміністрації

04.07.2018

м.Бровари
Читати далі
Згорнути