американський футбол або регбі. фото

Що жорсткіше: американський футбол або регбі? Небезпеки контактного спорту

Один з авторів Men's Health, Саймон Барнс аналізує проблеми популярних контактних командних видів спорту.

У минулому році зірка NFL Дрю Уохлрус наклав на себе руки, вистріливши собі в груди. Йому було всього 37 років. З'ясувалося, що спортсмен страждав від хронічної травматичної енцефалопатії (ХТЕ) - розлади, які викликають деменцію, депресію і суїцидальні думки, і (увага!) часто асоціюється з американським футболом.

Після проведення МРТ головного мозку у гравців NFL з'ясувалося, що 99% з них мають симптоми ХТЕ. Це породило заклики провести аналогічні дослідження серед учасників інших контактних видів спорту, включаючи регбі, адже регбісти - часті жертви струсів головного мозку і пошкоджень шиї.

 

 

Університет Бата розробив 20-хвилинну розминку для гравців від 14 до 18 років, що робить упор на рухливість і силу шиї, що покликане знизити ризик струсів. Перші результати обнадіюють: кількість струсів зменшилася на 59%. В цьому році Англійська регбійний союз поширить програму за межі Британії.

У свій перший вікенд на посаді головного тренера збірної Англії Едді Джонс був зайнятий відбором учасників на Кубок Шести Націй. Серед іншого він тримав в умі перспективного Генрі Слейда з «Ексетера». У Генрі був свій стиль і винахідливість. Він міг грати як центр і як флай-хав. Йому було всього 22 роки. Але в ті ж вихідні Слейд отримав удар, який вибив його з спорту на багато місяців. Класична регбійний травма: зіткнення в боротьбі за м'яч. Він отримав перелом зі зміщенням гомілкостопу, який вимагав тривалого лікування.

Рис Уебб, скрам-хав збірної Уельсу, пропустив минулий Кубок світу через травму, отриману за тих же обставин. Уілл Фрейзер та Крістіан Уейд теж були перспективними гравцями, чиє майбутнє було перекреслено травмами. Багато регбістів проходять через незліченні операції ще до свого 25-річчя. І не забувайте, скільки з них виходить на поле, перемагаючи біль або під дією знеболювальних ін'єкцій.

Регбі - жорстка гра. І так було завжди. Вона вимагає фізичного безстрашності, і в цьому її привабливість як для глядачів, так і для учасників. Ця думка справедлива і для американського футболу. Обидві гри кровожерні і несамовиті та контролюються зведенням правил в стилі «зламай собі мізки». Чому? Щоб залишатися спортом, а не перетворюватися на побоїще.

У той час як гравці стають швидшими, сильнішими, є дані, що і травми стають серйознішими. Регбі та американський футбол стають занадто небезпечними. У суспільстві назріває питання: чи не досягли контактні види спорту якоїсь межі?

Джефф Реінболд відомий як командний координатор «Гамільтонскіх тигрів» (Канадська футбольна ліга), а також як експерт з американського футболу для медіагіганта «Sky Sports ». У Джеффа є досвід тренерської роботи по всій Амеріці та з німецьким «Rhein Fire». Саме в роки роботи у німців Реінболд подивився Кубок світу з регбі 1995-го. І знайшов его неймовірнім в хорошому значенні цього слова. Зараз він вважає себе фанатом «All Blacks» і часто порівнює ці два види спорту.

«Якщо повернутися на 30 років назад, - говорить Джефф, - то ви побачите безліч змін, які відбулися з обома іграми. Дякувати треба розвитку тренувальної техніки і спортивному харчуванню, які допомагають нам створювати великих атлетів. Коли я починаю, хлопець з вагою 136 кг був рідкістю - тепер я бачу їх всюди.

Спортсмени стали здоровенні, з великою швидкістю. І я замислююсь ось над чим: м'язова маса набагато збільшилася, а кістки, суглоби і зв'язки залишаються такими ж. Коли я тільки почав тренуватися, розрив Ахіллового сухожилля був частиною старших за віком спортсменів  - тепер це звична травма серед всіх вікових груп.

Бажання змагатися з цими бегемотами змушує молодь розвиватися непропорційно: буті крупними при щуплій конституції. Це дає ненормальне навантаження на суглоб з ранніх років. В наші дні я бачу 15-річніх, у яких є тренер з силової підготовки. Зазвичай, у такі моменти я кручу пальцем біля скроні».

Молоді спортсмени наблизилися до екстремальних кордонів, щоб дотягувати до заданої планки. Антидопінгова комісія Великобританії продовжує розслідування з приводу застосування стероїдів серед валлійських юніорів, та це тільки підтверджує бажання молоді прийти до бажаних кондицій небезпечна шляхами.

Ризики завжди були складною темою у спорті. Регбі дотримується думки, що  все те, що відбувається внизу раку - особиста справа дорослих чоловіків. Але ця позиція сьогодні змінилася, незважаючи на традиційний для англійського спорту консерватизм.

Першим та найголовнішім ударом став вихід регбі на професійний рівень. Сталося це всього лише 1995 року та призвело до величезної відповідальності. У регбі грають школярі і любителі, яких зайва травматичність може відштовхнуті. Особливо це стосується батьків, які навряд чи будуть в захваті від надлишково насильства. Цім пояснюється зростаючий популярність футболу в США – він став виглядати набагато безпечнішим останнім часом, ніж рідний американський футбол. Навіть у Новій Зеландії, де регбі - «наше все», занепокоєні можливими втратами серед молодого покоління. Якщо вже новозеландці, найбожевільніша в регбі нація, задумалися, то напевно на це є причина.

 

В Англії топ-рівень регбі зосередженій в Прем'єр-лізі. І коли інші тренери та гравці шукають приклади для наслідування, їх погляди звернені саме на ці0 клуби - зосередження непорозумінь та колізій.

Ще покоління тому форвард були великими і сильними, а захисники - дрібними та швидкими. Як ті, хто вантажать піаніно, и ті, хто на ньому грають. На сьогоднішній день більшість гравців задньої лінії - великі хлопці. Деякі такі ж за розмірами, як форвард. А форвард сьогодні просто величезний. З початку професійної ери середня вага гравця збірної Англії збільшилася на загрозливі 10%.

У 1994-му Рорі Андервуд та Роб Ендрю вважалися міцними хлопцями з солідною вагою - 92 кг. Сьогодні для гравців їхнього зросту вважається нормальним важити 114 кг. А все завдяки Джону Лому. У 95-му Лому ставши зіркою міжнародного рівня, виступаючи за Нову Зеландію на Кубку світу. Тоді жартували, що йому легше пробігти крізь суперників, ніж обігнати їх. Є навіть відеозапис спроби «Ківі» проти англійців 1995 року, на де Лому біжить, переступаючи топових гравців. Так в північній півкулі з'явився новий ідеал.

У збірної Англії - відомої як найневинахідливіша команда світу - у гравців була традиція нескінченно бігти прямо на контакт: «бум-бум-бум». Сьогодні намагання оббігти суперників вважається дуже старомодним. Це стало ясно на проклятому для англійців Кубку світу-2016, коли прізвисько Сема Бергессіо з «Вишибали» змінилося на «жалюгідній Слейд» - так його навички виглядали на контрасті з іншими гравцями.

«Молодь копіює те, що вона бачить по телевізору, - вважає сер Клайв Вудворд - наставник, який привів Англію до перемоги на Кубку світу в 2003-му. І при цьому тренери нічім не ризикують».

Трохи дивно, що ці сучасні регбійні махіни набагато більше страждають від травм, ніж їхні більш дрібні і легкі попередники. Між Кубками світу 1995 і 2011 число травм на 1000 ігрових годин майже потроїлася (з 32 до 89). І здається, що зараз тренд тільки набирає обертів.

Всьому виною перехід регбі на професійну основу. Спортсмени отримали більше часу і кращі умови для тренування. Так вони набрали масу, стали швидшими та сильнішими. Регбі стало в їхньому житті не тільки головною справою, а й єдиною. І готуються вони відповідно.

З тих пір як люди почали брати участь у спортивних змаганнях, вони мріють мати фізичну перевагу над суперниками. І все б нічого, але в контактних видах спорту, таких як регбі, чим більше атлет, тим сильніше він падає. Статистика 2011-2014 років говорить, що число регбістів, які рано йдуть на пенсію через травми, зросла на 80%. Це тривожні цифри, які не могли залишитися поза увагою.

Сер Клайв Вудвард згоден, що деякі аспекти регбі відбилися від рук: «Я стурбований сильними ударами. І я говорю зараз не про захоплення, а про зіткнення між двома атлетами: верхня частина тіла до верхньої частини тіла. Дії, метою яких є не зупинити суперника, а внести плутанину і сум'яття. Це небезпечно як для того, хто створює удар, так і для того, хто йому піддається. Мене турбують наслідки агресивних захоплень. Деяким треба не просто зупинити гравця, а відібрати м'яч, що створює величезну напругу в шиї. Ми повинні припинити цю небезпечну практику».

З метою убезпечити гравців і врятувати спорт від поганої репутації, регбійні шишки знайшли натхнення у братів з NFL.

В американському футболі за протоколом у травмованого слід забрати шолом, щоб він не міг продовжити гру. Законодавці регбі пішли далі - призначили гравцям три тижні постільного режиму після струсу. Тому що давайте не забувати - це все-таки серйозне пошкодження мозку.

Регбійна статистика демонструє, що кількість травм за останній час не збільшилася - збільшилася саме їх тяжкість. У 2002-му після травми слід відлежатися в середньому 16 днів. У сезоні 2013/2014 на одужання стало йти вже 26 днів. Можливо, хтось заперечить, що медики просто стали надто обережними. Але на допомогу приходить проста логіка: чим більшими стають регбісти, тим більше каліцтв вони можуть завдати один одному.

До честі регбі, воно може адаптуватися і змінюватися. У спортивних кулуарах ходять неформальні розмови про те, щоб зробити гру безпечнішою, не втрачаючи її дух. А дух регбі - це агресія.

«Результати цього рішення можна було спостерігати у фіналі минулого Кубку світу, - розповідає Боб Рівз, колишній президент Англійського регбійного союзу, - дві топові світові команди показали матч без зіткнень. Основою їхньої гри були майстерність, атлетизм і швидкість. І Нова Зеландія в цьому виявилася неперевершеною».

І тут між північною і південною півкулями виникає нестиковка. Коли в 96-му році такі лідери як Австралія, Нова Зеландія і ПАР вперше зіграли в Супер-12, над ними не потішався тільки ледачий: «Вся ця метушня, ці спроби - це не регбі».

Зараз це виросло в турнір Супер Регбі-15. Повчальним є те, що всі чотири нації, які прийшли до півфіналу Кубка світу, були з Південної півкулі і менше страждали від травм. Південний стиль регбі не безпечніший, він просто більш ефективний. Світова першість 2015 року засвідчила, що розмір і сила вторинні в порівнянні з навичками і вправністю.

І якщо кращий спосіб перемогти - це швидкість, мобільність і майстерність, то саме цього будуть дотримуватися серця гравців і керівників.

Можливо Кубок світу з регбі 2015 року став перехрестям, тим турніром, коли розмір і сила стали вторинними щодо майстерності і спритності, коли професійне регбі знайшло свій дух і почало обходити точку зіткнення.

 

За інформацією rugger.info

 

Читайте найцікавіші новини спорту в Facebook

Підписуйтесь на наш канал на Youtube

Слідкуйте за нами в Twitter

Вподобуйте нас в Instagram

Автор:
Прес-служба управління фізичної культури і спорту Київської обласної державної адміністрації

05.10.2018

Читати далі
Згорнути