День пам’яті жертв депортації кримських татар, КОДА. Фото

18 травня - 74 річниця депортації кримських татар

18 травня 1944 року – трагічний день в історії кримськотатарського народу. Рівно 74 роки тому розпочалася депортація кримських татар злочинною радянською владою.

 

 

Щороку в Україні вшановують пам’ять жертв примусового виселення, названий Днем пам’яті жертв депортації кримських татар. До 2014 року вшановували і на Батьківщині татар, в Криму. Та після незаконної окупації східним агресором, гідним наступником радянського режиму «влада» Сімферополя заборонила жалобні мітинги. Тому в таких умовах вшанування на загальнодержавному рівні набуло ще більш важливого значення. І тепер цей день є також Днем боротьби за права кримськотатарського народу.

Київська обласна державна адміністрація на чолі з Головою Олександром Горганом, демонструючи солідарність з братнім кримськотатарським народом вшанували пам’ять жертв незаконної депортації. Гості печальних урочистостей Шейх Саїд Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» та молодіжний лідер Дінара Хабібулаєва поділилися, що вдячні і розчулені щорічним вшануванням в Україні пам’яті жертв геноциду кримськотатарської нації. Долучився до акції пам’яті і колектив управління фізичної культури і спорту разом з керівником Сергієм Тимофєєвим.

 

 

В рамках урочистостей, як данина пам’яті, під вражаючий славень кримських татар, пісню Ant Etkenmen (Я присягнувся) було здійнято національний стяг багатостраждального народу.

Слава кримськотатарському народу! Слава Україні!

 

ВІДЕОСЮЖЕТ

 

Над Київською обласною державною адмінінстрацією замайорів кримськотатарський стяг

 

Історична довідка

Депортація кримських татар – один з найбільших злочинів радянського режиму. Хоча ще 1967 року парламент Радянського Союзу визнав необґрунтованими звинувачення всіх кримських татар у співпраці з німцями, вони до самого краху імперії так і не отримали права повернутися на історичну батьківщину, розповідає Інститут національної пам'яті.

Депортація кримських татар почалася 18 травня 1944 р. Депортованим давали на збори від кількох хвилин до півгодини. З Бахчисарая, Джанкоя і Сімферополя їх ешелонами відправляли на схід. До кінця наступного місяця виселили 200 тисяч осіб. Протягом 1944-1947 років було депортовано 238,5 тисяч. Загальна кількість кримських татар, які загинули під час депортації і після неї становить жаливу цифру 109,9 тисяч осіб - рівно половина людей. Трагічнішим цю жахливу депортацію робить той факт, що в основному тут були діти, жінки та літні люди. Адже всі чоловіки в цей час на фронті захищали радянський союз…

Протягом року від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Згодом радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар.

 

 

 

Автор:
Прес-служба управління фізичної культури і спорту Київської обласної державної адміністрації

18.05.2018

Читати далі
Згорнути